ארבעת שלבי המחזור

 

נעים להכיר :) רציתי לספר קצת על המחזור החודשי.  להסביר את השלבים השונים שלו בחודש ובחיינו. לפעמים מתבלבלים וקוראים לשלב של הווסת מחזור, אך זהו בעצם שלב אחד ומאוד ממשי אמנם, בכל הסייקל הרחב והשלם של המחזור החודשי.

את כולנו לימדו כי האירוע העיקרי  במחזור החודשי הוא הדימום הוסתי אך למחזור שלבים נוספים וחשובים המסייעים לגוף האישה להכין עצמו להריון פוטינציאלי, יש שיאמרו לצערן הרב של הנשים שבאותו זמן אינן מעוניינות להיכנס להריון, אך השלב בו אישה יכולה להיכנס להריון הוא מצומם יחסית. 

 

המחזור החודשי הוא אחד הדברים המופלאים ביותר שמתרחשים בגופך. הוא מורכב מאיזון מרתק של הומונים ותגובות פיזיולוגיות,ומחולק לארבעה שלבים עיקריים, עליהם אנסה לפרט בקצרה היום. 

 

ארבעת שלבי המחזור החודשי:

 1. שלב הזקיקמהיום הראשון של הדימום הווסתי ועד הביוץ.

בתחילתו של השלב הזה רירית הרחם נושרת ויש דימום. במקביל לכך מתחילים להתפתח הזקיקים בשחלות ורירית הרחם מתעבה.בראייה הסינית נקרא  שלב הדם  - דימום.

 

2.  לקראת ביוץ - מתפתח זקיק מוביל (גדול), המפריש הורמוניםשגורמים להבשלתו ובקיעת הביצית כיממה לאחר מכן.בראייה הסינית נקרא שלב היין - התפתחות זקיקים בשחלות והורמון האסטרוגן גדל על ידי הזקיק המתפתח, הפרשות ביוץ המעידות על עושר יין.

 

3.  שלב הביוץ - מתרחש כ-14 יום לפני תחילת מחזור הווסת הבא.השלב בו הזקיק המוביל בשל, מוכן לפגוש זרע ובוקע מהשחלה.

בסביבות זמן הביוץ יש נשים החשות כאב עמום בצד אחד של הבטן התחתונה, העשוי להימשך דקות אחדות עד שעות מספר.

הכאב מתעורר בצד של השחלה המשחררת ביצית, אבל הגורם המדויק לכאב זה אינו ידוע. הוא עשוי להתעורר לפני פקיעת הזקיק או אחריה, אך לאו דווקא בכל מחזורי הווסת. 

בראייה הסינית נקרא שלב היאנג - הפרשות הופכות סמיכות\יבשות,מעיד על חילוף בין יין (מלחלח) ליאנג (מחמם), בקיעת הזקיק- גם היא פעילות יאנגית. 

 

4.  השלב הלוטאלימופיע בעקבות הביוץ ונמשך כ-14 יום, אלא אם כן האשה התעברה, ומסתיים בדיוק לפני שמתחיל מחזור וסת חדש.בשלב זה, הזקיק הבקוע נסגר לאחר שהוא משחרר את הביצית ויוצר גופיף צהוב.

תפקידו של הגופיף הצהוב לשמור על ההפריה, אם התקיימה על ידי הפרשת פרוגרסטרון.

הפרוגסטרון גורם לעלייה קלה בטמפרטורת הגוף במהלך השלב הלוטאלי, ורמתו נשארת גבוהה עד לתחילת הוסת הבאה. עלייה זו בטמפרטורה יכולה לשמש לקביעת מועד הביוץ. 

בראייה הסינית נקרא שלב הצ'י - החזקה של העובר ברחם בערת צ'י ויאנג (הרמה וחימום), או הנעת צ'י לקראת מחזור חדש.

שלא תהיה חסימה והדם יזרום כמו שצריך.

 

מקווה שהצלחתי לחדש לך מעט ולהסביר קצת יותר על המחזור החודשי והמורכבות שלו ושהצלחתי לשפוך קצת אור על הקסם הזה שמתחולל מדי חודש בחודשו בגוף הנשי, ואולי עכשיו, שהדברים מעט ברורים יותר, את יכולה להבין ולקבל אותם.

ומי יודע??אולי אפילו הווסת הבאה שלך תושפע מכך...?

אם כן - אשמח כמובן לשמוע על כך!בינתיים,הרבה בריאות ומחזור נעים  :)

 

תמר יהודאי   

בלוג

  תמר יהודאי
           052-4463050
           tamaryehoudai@gmail.com​​

           חפשי אותי בפייסבוק

           הרבי מקוצק 9, תל אביב - יפו

שלח

*

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה.

*

*

השאירי הודעה:

*

 

 

 צרו קשר